09.08 2023
W imieniu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedry Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt wraz z Sekcją Dobrostanu Zwierząt i Higieny Środowiska Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych oraz własnym chcemy Państwa zaprosić na: XX KONFERENCJĘ NAUKOWĄ „ETYCZNE I PRAWNE ASPEKTY OCHRONY DOBROSTANU ZWIERZĄT”. Patronat honorowy konferencji objął JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz lek. wet. Paweł Niemczuk – Główny
Czytaj więcej...
09.08 2023
W imieniu Komitetu Naukowego chcieliśmy serdecznie zaprosić na III Międzynarodową Konferencję Naukową „Dobrostan zwierząt. Perspektywa prawna” z cyklu „Prawna ochrona zwierząt”, która odbędzie się w dniu 26 października 2023 r.
Czytaj więcej...
30.09 2020
Zakaz chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, uboju rytualnego z wyjątkiem uboju na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, a także wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych to trzy najważniejsze założenia przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
Czytaj więcej...
30.09 2020
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie stanowi żadnej rewolucji w podejściu polityków do sprawy humanitarnej ochrony zwierząt w Polsce. Przeciwnie jest on odkurzeniem kilku dobrych pomysłów, które w różnej konfiguracji pojawiają się od lat co najmniej kilku.
Czytaj więcej...
30.09 2020
Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.
Czytaj więcej...
01.08 2019
W związku z wydaniem nowej książki autorstwa doktora Michała Rudego poniżej znajdą Państwo kilka informacji na jej temat a także link do formularza zamówienia.
Czytaj więcej...
14.06 2019
Podobno pierwsze zdanie w opowieści jest najważniejsze. Podobno ludzie myślą za pomocą opowieści, a nie faktów. Podobno im ta opowieść prostsza, tym lepiej. Niestety w opowieściach o uśmiercaniu zwierząt, nic nie jest proste. Nic nie jest takie jak się wydaje.
Czytaj więcej...
09.01 2019
Nie wszyscy zwracają uwagę na kwestię zwierząt, ich ochrony, handlu nimi czy zwalczania ich chorób zakaźnych. Trochę szkoda bo w 2018 roku w tych tematach zrobiło się naprawdę ciekawie, chociaż i kuriozalnie równocześnie.
Czytaj więcej...
06.12 2018
Podobno ludzie myślą za pomocą opowieści, a nie faktów (Harari). Podobno im ta opowieść prostsza, tym lepiej. Niestety, w wigilijnej opowieści o karpiu, nic nie jest proste i oczywiste.
Czytaj więcej...
27.11 2018
Jak i kiedy homo sapiens został wielkim legislatorem? Tak wielkim, że zaczął regulować nie tylko normy swojego postępowania, ale także normy postępowania wobec prawie wszystkich innych przedstawicieli świata zwierzęcego.
Czytaj więcej...