Kancelaria Prawna Result

Aktualności

30.09 2020

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Co ostatecznie uchwalił Sejm?

Zakaz chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, uboju rytualnego z wyjątkiem uboju na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, a także wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych to trzy najważniejsze założenia przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Czytaj więcej...

30.09 2020

Michał Rudy, Olga Suszek: projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt to nie rewolucja

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie stanowi żadnej rewolucji w podejściu polityków do sprawy humanitarnej ochrony zwierząt w Polsce. Przeciwnie jest on odkurzeniem kilku dobrych pomysłów, które w różnej konfiguracji pojawiają się od lat co najmniej kilku.

Czytaj więcej...

30.09 2020

Polskie prawo wciąż ma problem z przestępstwami wobec zwierząt

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.

Czytaj więcej...

01.08 2019

„Traktat o uśmiercaniu zwierząt” – nowa książka dra Michała Rudego

W związku z wydaniem nowej książki autorstwa doktora Michała Rudego poniżej znajdą Państwo kilka informacji na jej temat a także link do formularza zamówienia.

Czytaj więcej...

14.06 2019

Kazus bydła „na gigancie” – czyli o krowach z Ciecierzyc, które wybrały wolność

Podobno pierwsze zdanie w opowieści jest najważniejsze. Podobno ludzie myślą za pomocą opowieści, a nie faktów. Podobno im ta opowieść prostsza, tym lepiej. Niestety w opowieściach o uśmiercaniu zwierząt, nic nie jest proste. Nic nie jest takie jak się wydaje.

Czytaj więcej...

09.01 2019

Prawa zwierząt w 2018: ochrona, handel, choroby zakaźne

Nie wszyscy zwracają uwagę na kwestię zwierząt, ich ochrony, handlu nimi czy zwalczania ich chorób zakaźnych. Trochę szkoda bo w 2018 roku w tych tematach zrobiło się naprawdę ciekawie, chociaż i kuriozalnie równocześnie.

Czytaj więcej...

06.12 2018

Wigilijna opowieść o karpiu

Podobno ludzie myślą za pomocą opowieści, a nie faktów (Harari). Podobno im ta opowieść prostsza, tym lepiej. Niestety, w wigilijnej opowieści o karpiu, nic nie jest proste i oczywiste.

Czytaj więcej...

27.11 2018

Skąd się wzięło prawo?

Jak i kiedy homo sapiens został wielkim legislatorem? Tak wielkim, że zaczął regulować nie tylko normy swojego postępowania, ale także normy postępowania wobec prawie wszystkich innych przedstawicieli świata zwierzęcego.

Czytaj więcej...

11.10 2018

Artykuł Doktora Rudego w „Samorząd Terytorialny” nr 9/2018

W nowym wydaniu "Samorząd Terytorialny" nr 9/2018 polecamy artykuł, który "popełnił" dr Michał Rudy o programach opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

Czytaj więcej...

16.05 2018

Religie a prawna ochrona zwierząt

Religie są zbiorem norm postępowania opartym o pewne wartości. Zbudowane są na przeświadczeniach, że coś jest słuszne, prawdziwe, wartościowe lub że coś się spełni. Być członkiem jakiejś społeczności religijnej to przede wszystkim wierzyć i działać zgodnie z przekonaniami wiary...

Czytaj więcej...