Kancelaria Prawna Result

Aktualności

09.08 2023

XX KONFERENCJA NAUKOWA „ETYCZNE I PRAWNE ASPEKTY OCHRONY DOBROSTANU ZWIERZĄT”

W imieniu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedry Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt wraz z Sekcją Dobrostanu Zwierząt i Higieny Środowiska Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych oraz własnym chcemy Państwa zaprosić na: XX KONFERENCJĘ NAUKOWĄ „ETYCZNE I PRAWNE ASPEKTY OCHRONY DOBROSTANU ZWIERZĄT”. Patronat honorowy konferencji objął JM Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz lek. wet. Paweł Niemczuk – Główny

Czytaj więcej...

09.08 2023

III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dobrostan zwierząt. Perspektywa prawna” – 26.10.2023 r.

W imieniu Komitetu Naukowego chcieliśmy serdecznie zaprosić na III Międzynarodową Konferencję Naukową „Dobrostan zwierząt. Perspektywa prawna” z cyklu „Prawna ochrona zwierząt”, która odbędzie się w dniu 26 października 2023 r.

Czytaj więcej...

30.09 2020

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Co ostatecznie uchwalił Sejm?

Zakaz chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, uboju rytualnego z wyjątkiem uboju na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, a także wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych to trzy najważniejsze założenia przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Czytaj więcej...

30.09 2020

Michał Rudy, Olga Suszek: projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt to nie rewolucja

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie stanowi żadnej rewolucji w podejściu polityków do sprawy humanitarnej ochrony zwierząt w Polsce. Przeciwnie jest on odkurzeniem kilku dobrych pomysłów, które w różnej konfiguracji pojawiają się od lat co najmniej kilku.

Czytaj więcej...

30.09 2020

Polskie prawo wciąż ma problem z przestępstwami wobec zwierząt

Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.

Czytaj więcej...

01.08 2019

„Traktat o uśmiercaniu zwierząt” – nowa książka dra Michała Rudego

W związku z wydaniem nowej książki autorstwa doktora Michała Rudego poniżej znajdą Państwo kilka informacji na jej temat a także link do formularza zamówienia.

Czytaj więcej...

14.06 2019

Kazus bydła „na gigancie” – czyli o krowach z Ciecierzyc, które wybrały wolność

Podobno pierwsze zdanie w opowieści jest najważniejsze. Podobno ludzie myślą za pomocą opowieści, a nie faktów. Podobno im ta opowieść prostsza, tym lepiej. Niestety w opowieściach o uśmiercaniu zwierząt, nic nie jest proste. Nic nie jest takie jak się wydaje.

Czytaj więcej...

09.01 2019

Prawa zwierząt w 2018: ochrona, handel, choroby zakaźne

Nie wszyscy zwracają uwagę na kwestię zwierząt, ich ochrony, handlu nimi czy zwalczania ich chorób zakaźnych. Trochę szkoda bo w 2018 roku w tych tematach zrobiło się naprawdę ciekawie, chociaż i kuriozalnie równocześnie.

Czytaj więcej...

06.12 2018

Wigilijna opowieść o karpiu

Podobno ludzie myślą za pomocą opowieści, a nie faktów (Harari). Podobno im ta opowieść prostsza, tym lepiej. Niestety, w wigilijnej opowieści o karpiu, nic nie jest proste i oczywiste.

Czytaj więcej...

27.11 2018

Skąd się wzięło prawo?

Jak i kiedy homo sapiens został wielkim legislatorem? Tak wielkim, że zaczął regulować nie tylko normy swojego postępowania, ale także normy postępowania wobec prawie wszystkich innych przedstawicieli świata zwierzęcego.

Czytaj więcej...